1000V VDE Insulated Ratchet Ring Spanner Wrench
Brand:BY
Model:FA114
Certification:VDE,GS,IEC60900 and so on
Application:EV Cars
1000V VDE Insulated Ratchet Ring Spanner Wrench
Product Description: VDE ratchet wrench, VDE ratchet spanner, VDE mini ratchet set
Professional VDE ring spanners for commercial or occasional use
Metric ring spanners
Insulated VDE ring spanners
Insulated tools are GS and VDE certificated
Allows the user to work with confidence on potentially high voltage systems in the knowledge that the tools are extremely safe and of high quality
Safe to use when working with electricity in a high voltage environment
Metric spanners
Ring spanner so completely enclosed so less chance of it slipping or falling off the nuts/bolts
Hardened and tempered chrome vanadium steel spanners
Protects from electric shocks up to 1500 V DC and 1000 V AC
Suitable for electricians working on modern hybrid and electrical vehicles
VDE handle for comfort and grip when using
Hardness HRC 38– 42
| Product Name | 1000V VDE Insulated Ratchet Ring Spanner Wrench |
| Brand | BY |
| Model | FA114 |
| Sample | Accepted Sample Order |
| Package | Carton |
| Service | OEM ODM Customized |
| Material | CR-V STEEL AND Nylon |
| Rated Voltage | 1000V |
| Categories | VDE Insulated Tools |
| Jaw Type | insulated ratchet ring spanner |
| Type | 1000V insulated ratchet ring wrench |
| Port | Ningbo or Shanghai |
| Payment | L/C, D/A, D/P, Western Union, T/T |

| Item No | Size | L | A | B |
| FA114 | 7 | 150 | 8 | 21 |
| FA115 | 8 | 167 | 9 | 23 |
| FA116 | 9 | 167 | 9 | 23 |
| FA117 | 10 | 178 | 10 | 25 |
| FA118 | 11 | 188 | 10 | 23 |
| FA119 | 12 | 189 | 10 | 28 |
| FA120 | 13 | 210 | 12 | 33 |
| FA121 | 14 | 210 | 12 | 33 |
| FA122 | 16 | 228 | 13 | 38 |
| FA123 | 17 | 228 | 13 | 39 |
| FA124 | 18 | 242 | 14 | 41 |
| FA125 | 19 | 243 | 14 | 41 |
| FA126 | 21 | 265 | 15 | 48 |
| FA127 | 22 | 265 | 15 | 48 |
| FA128 | 24 | 295 | 17 | 53 |
Advantage
1. Accept logo&color customized and OEM
2. There are about 15 people, export team, to manage tools quality, following, delivery time, transport, and shipping
3. Accept small MOQ
4. Over 20000m2 factory plant and 4500m2 warehouse!
5. CE, ROHS, TUV, Certificate!
6. Over 20years OEM and ODM service experience in power tools
FAQ
1. Can we see your company's production?
Yes, welcome!
2. Does your company plant?
Yes, produce and export for many years.
3. What market is your main market?
Our main market is Europe, also export to North and South American and so on.
4. What about your MOQ?
10-200pics, quantity is negotiable.
5. Which payment terms can be acceptable?
T/T, L/C, Western terms, or others can be discussing.
6. How many days for production?
Around 7- 25days based on order q'ty.
7. Is your company accepting customization?
Yes, you can choose to print your logo and customize your packing.
8. How to ensure your product quality?
All our products reached CE standard, we guarantee that each pc will be strictly inspected and tested before delivery.
You Might Also Like
Send Inquiry













