1/2in Dr. 1000V Insulated Socket
Brand:BY
Model:FA030
Certification:VDE,GS,IEC60900 and so on
Application:EV Cars
1/2in Dr. 1000V Insulated Socket
Description of Product: 1000v insulated socket set, high voltage socket set, china vde socket set
Safe operator use for live voltages up to 1000V AC / 1500V DC.
VDE certified. IEC 60900.
1/2" D Standard insulated socket range available
| Product Name | 1/2in Dr. 1000V Insulated Socket |
| Brand | BY |
| Model | FA030 |
| Sample | Accepted Sample Order |
| Package | Carton |
| Service | OEM ODM Customized |
| Port | Ningbo or Shanghai |
| Payment | L/C, D/A, D/P, Western Union, T/T |
| Rated Voltage | 1000V |
| Material | CR-V STEEL AND Nylon |
| Categories | VDE Insulated Tools |
| Jaw Type | insulated sockets |
| Size | 10-32mm |


Advantage
1. Accept logo&color customized and OEM
2. There are about 15 people, export team, to manage tools quality, following, delivery time, transport, and shipping
3. accept L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram payments,Paypal
4. Accept small MOQ
5. Over 20000m2 factory plant and 4500m2 warehouse!
6. Over 20years OEM and ODM service experience in power tools
FAQ
1. Can we see your company's production?
Yes, welcome!
2. Does your company plant?
Yes, produce and export for many years.
3. What market is your main market?
Our main market is Europe, also export to North and South American and so on.
4. What about your MOQ?
10-200pics, quantity is negotiable.
5. Which payment terms can be acceptable?
T/T, L/C, Western terms, or others can be discussing.
6. How many days for production?
Around 7- 25days based on order q'ty.
7. Is your company accepting customization?
Yes, you can choose to print your logo and customize your packing.
8. How to ensure your product quality?
All our products reached CE standard, we guarantee that each pc will be strictly inspected and tested before delivery.
You Might Also Like
Send Inquiry













