1000V VDE Insulated Knife
Brand:BY
Model:FA109
Certification:VDE,GS,IEC60900 and so on
Application:EV Cars
1000V VDE Insulated Knife
Product Description: VDE knife, 1000V insulated knife, wholesale VDE Knife
1.ergonomically 2-Component injection Handle.
2.Including protective cap for safe storage
3.handles with VDE insulating sleeves up to 1000V acc to EN/IEC 60900
Precision Grade Performance Tools
The Number 1 Choice Of Tradesman Worldwide
Comfortable In Use And Quality Assured Design
Fit To Match The Needs In The Shop, At Home Or In The Service Field
Each Tool Is Proven And Tested For Durability And Function In Real World Use And Conditions
| Product Name | 1000V VDE Insulated Knife |
| Brand | BY |
| Model | FA109 |
| Sample | Accepted Sample Order |
| Package | Carton |
| Service | OEM ODM Customized |
| Material | CR-V STEEL AND Nylon |
| Rated Voltage | 1000V |
| Categories | VDE Insulated Tools |
| Jaw Type | insulated cable knife |
| Type | vde knife |
| Size | 2.5~8mm |
| Payment | L/C, D/A, D/P, Western Union, T/T |
| Port | Ningbo or Shanghai |

| Item No | D | L |
| FA109 | 50 | 185 |
Advantage
1. Accept logo&color customized and OEM
2. There are about 15 people, export team, to manage tools quality, following, delivery time, transport, and shipping
3. accept L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram payments,Paypal
4. Accept small MOQ
5. Over 20000m2 factory plant and 4500m2 warehouse!
6. CE, ROHS, TUV, Certificate!
7. Over 20years OEM and ODM service experience in power tools
FAQ
1. Can we see your company's production?
Yes, welcome!
2. Does your company plant?
Yes, produce and export for many years.
3. What market is your main market?
Our main market is Europe, also export to North and South American and so on.
4. What about your MOQ?
10-200pics, quantity is negotiable.
5. How many days for production?
Around 7- 25days based on order q'ty.
6. Is your company accepting customization?
Yes, you can choose to print your logo and customize your packing.
7. How to ensure your product quality?
All our products reached CE standard, we guarantee that each pc will be strictly inspected and tested before delivery.
You Might Also Like
Send Inquiry













