1000V VDE Insulated T8 T Handle Hex Wrench
Brand:BY
Model:FA022
Certification:VDE,GS,IEC60900 and so on
Application:EV Cars
1000V VDE Insulated T8 T Handle Hex Wrench
Product Description: VDE T Handle Wrench, VDE hex wrench, insulated hex wrench
Steel material: CR-V with heat treatment
Plastic material: PP+TPR
Insulation 1000V AC, VDE-tested and with GS mark
Insulation is according to DIN 60900 manufactured and 100% VDE test
VDE approved - individually tested to 10,000V for safe working up to 1,000V.
Premium quality S2 steel blade, tempered and hardened for exceptional strength & durability.
Dual component, ergonomic handle.
| Product Name | 1000V VDE Insulated T8 T Handle Hex Wrench |
| Brand | BY |
| Model | FA022 |
| Sample | Accepted Sample Order |
| Package | Carton |
| Service | OEM ODM Customized |
| Material | CR-V STEEL AND Nylon |
| Rated Voltage | 1000V |
| Categories | VDE Insulated Tools |
| Type | vde T handle wrench |
| Jaw Type | insulated T handle hex wrench |
| Size | 2.5~8mm |
| Port | Ningbo or Shanghai |
| Payment | L/C, D/A, D/P, Western Union, T/T |


Advantage
1. Accept logo&color customized and OEM
2. There are about 15 people, export team, to manage tools quality, following, delivery time, transport, and shipping
3. accept L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram payments,Paypal
4. Accept small MOQ
5. Over 20000m2 factory plant and 4500m2 warehouse!
6. CE, ROHS, TUV, Certificate!
7. Over 20years OEM and ODM service experience in power tools
FAQ
1. Can we see your company's production?
Yes, welcome!
2. Does your company plant?
Yes, produce and export for many years.
3. What market is your main market?
Our main market is Europe, also export to North and South American and so on.
4. What about your MOQ?
10-200pics, quantity is negotiable.
5. How many days for production?
Around 7- 25days based on order q'ty.
6. Is your company accepting customization?
Yes, you can choose to print your logo and customize your packing.
7. How to ensure your product quality?
All our products reached CE standard, we guarantee that each pc will be strictly inspected and tested before delivery.
You Might Also Like
Send Inquiry












