1000V High Voltage VDE Insulated Hex Socket Nut Screwdriver Set
Brand:BY
Model:EB002-1
Certification:VDE,GS,IEC60900 and so on
Application:EV Cars
1000V High Voltage VDE Insulated Hex Socket Nut Screwdriver Set
Product Description: VDE nut screwdriver, insulated hex nut screwdriver, VDE hex socket screwdriver
Insulated wrench set
TUV/GE and VDE certificated
Sizes: 4,5,5.5,6,7,8,9,10,11,12mm
Chrome Vanadium steel
Manufactured according to IEC60900 standards
Each tools individually tested to 10,000 V and certified to 1,000 V ac or 1,500 V dc
Insulation according to EN/IEC 60900, DIN 7448 and CSA
5.5*125, 4*125,5*125,6*125,7*125,8*125,9*125,10*125,11*125, 12*125
| Product Name | 1000V High Voltage VDE Insulated Hex Socket Nut Screwdriver Set |
| Brand | BY |
| Model | EB002-1 |
| Sample | Accepted Sample Order |
| Package | Carton |
| Service | OEM ODM Customized |
| Material | CR-V STEEL AND Nylon |
| Rated Voltage | 1000V |
| Port | Ningbo or Shanghai |
| Payment | L/C, D/A, D/P, Western Union, T/T |
| Categories | VDE Insulated Tools |
| Type | hand tools |
| Size | 4,5,5.5,6,7,8,9,10,11,12mm |
| Jaw Type | Hex Socket Screwdriver set |


Advantage
1. Accept logo&color customized and OEM
2. There are about 15 people, export team, to manage tools quality, following, delivery time, transport, and shipping
3. Accept small MOQ
4. Over 20000m2 factory plant and 4500m2 warehouse!
5. CE, ROHS, TUV, Certificate!
6. Over 20years OEM and ODM service experience in power tools
FAQ
1. Can we see your company's production?
Yes, welcome!
2. Does your company plant?
Yes, produce and export for many years.
3. What market is your main market?
Our main market is Europe, also export to North and South American and so on.
4. What about your MOQ?
10-200pics, quantity is negotiable.
5. Which payment terms can be acceptable?
T/T, L/C, Western terms, or others can be discussing.
6. How many days for production?
Around 7- 25days based on order q'ty.
7. Is your company accepting customization?
Yes, you can choose to print your logo and customize your packing.
8. How to ensure your product quality?
All our products reached CE standard, we guarantee that each pc will be strictly inspected and tested before delivery.
You Might Also Like
Send Inquiry













