Grease Gun Lever 500CC
Brand:BY
Model:C1029
Type:hand operated grease gun
Volume:500CC Grease gun
Grease Gun Lever 500CC
Product Description: grease coupler, grease for grease gun, best grease gun coupler
The lever-action design of this heavy-duty grease gun facilitates accurate control of grease flow. Fitted with a 6 in. rigid tube,12 in. Flex Hose and coupler.
the grease gun provides easy access to lubrication points in cars, trucks, tractors and heavy machinery.
The grease gun can be loaded with 500CC cartridges, through a dispenser or bulk loaded.
5600-9600 PSI working pressure
Three-way loading: cartridge, bulk, or dispenser
Holds 500CC cartridge,
| Product Name | Grease Gun Lever 500CC |
| Brand | BY |
| Model | C1029 |
| Working Pressure | 5600-9600 psi |
| Sample | accepted sample order |
| Service | ServiceOEM,ODM,Customized service |
| Package | Carton |
| Three way loading | cartridge, bulk or dispenser |
| Hose Length | 6 in. |
| Accessories Included | 6 in. rigid tube,12 in.Flex hose and coupler |
| FOB port | Ningbo OR Shanghai |
| Terms of Payment | L/C, T/T |
| Body Material | Steel |
| CTNS | 10pcs |
| SIZE | 40.5*37.5*27.5cm |
| G.W/N.W | 14kg/13kg |
Advantage
1. Accept logo&color customized and OEM
2. There are about 15 people, export team, to manage tools quality, following, delivery
time, transport, and shipping
3. accept L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram payments,Paypal
4. Accept small MOQ
5. Over 20000m2 factory plant and 4500m2 warehouse!
6. CE, ROHS, TUV, Certificate!
7. Over 20years OEM and ODM service experience in power tools
FAQ
1. Can we see your company's production?
Yes, welcome!
2. Does your company plant?
Yes, produce and export for many years.
3. What market is your main market?
Our main market is Europe, also export to North and South American and so on.
4. What about your MOQ?
10-200pics, quantity is negotiable.
5. Which payment terms can be acceptable?
T/T, L/C, Western terms, or others can be discussing.
6. How many days for production?
Around 7- 25days based on order q'ty.
7. How to ensure your product quality?
All our products reached CE standard, we guarantee that each pc will be strictly inspected
and tested before delivery.
You Might Also Like
Send Inquiry












