High Quality Flexible Lever Action Grease Gun 600CC
Brand:BY
Model:C1074
Type:Lever grease gun
Volume:600CC flexible grease gun
High Quality Flexible Lever Action Grease Gun 600CC
Product Description: flexible grease gun, flexible grease gun nozzle, grease gun flexible extension
The lever-action design of this heavy-duty grease gun facilitates accurate control of grease flow. Fitted with a 6 in. nozzle,
the grease gun provides easy access to lubrication points in cars, trucks, tractors, and heavy machinery.
The grease gun can be loaded with 600CC cartridges, through a dispenser or bulk loaded.
6500-10000 PSI working pressure
Three-way loading: cartridge, bulk, or dispenser
Holds 600CC cartridge
| Product Name | High Quality Flexible Lever Action Grease Gun 600CC |
| Brand | BY |
| Model | C1074 |
| SIZE | 47.5*34.5*32.5cm |
| Package | Carton |
| Sample | Accepted Sample Order |
| Service | OEM ODM Customized |
| Working Pressure | 6500~10000 psi |
| FOB port | Ningbo OR Shanghai |
| Hose Length | 6 in. 12 in |
| Accessories Included | 6 in. rigid tube,12 in. flex hose with nozzle |
| Three way loading | cartridge, bulk or dispenser |
| Body Material | Carbon Steel |
| CTNS | 10pcs |
| G.W/N.W | 23kg/21kg |
| Payment | L/C, D/A, D/P, Western Union, T/T |
Advantage
1. Accept logo&color customized and OEM
2. There are about 15 people, export team, to manage tools quality, following, delivery time, transport, and shipping
4. Accept small MOQ
5. Over 20000m2 factory plant and 4500m2 warehouse!
6. CE, ROHS, TUV, Certificate!
7. Over 20years OEM and ODM service experience in power tools
FAQ
1. Does your company plant?
Yes, produce and export for many years.
2. What market is your main market?
Our main market is Europe, also export to North and South American and so on.
3. What about your MOQ?
10-200pics, quantity is negotiable.
4. Which payment terms can be acceptable?
T/T, L/C, Western terms, or others can be discussing.
5. How many days for production?
Around 7- 25days based on order q'ty.
6. Is your company accepting customization?
Yes, you can choose to print your logo and customize your packing.
7. How to ensure your product quality?
All our products reached CE standard, we guarantee that each pc will be strictly inspected and tested before delivery.
You Might Also Like
Send Inquiry













