Crankshaft Front Oil Seal Installer For SCANIA Engines, Durable Engine Maintenance Tool, OEM/Custom Options Available
Brand:BY
Model:F2080
Payment:L/C, D/A, D/P, Western Union, T/T
Port:Ningbo or Shanghai
Sample:Accepted Sample Order
Service:OEM ODM Customized
Send Inquiry
Product Introduction

specially designed for installing the crankshaft front oil seal without damage.
applicable:SCANIA (114)340/360/380 truck.
Original number:1392708.
| Product name | Hot-Sell Crankshaft Front Oil Seal Installer for SCANIA (114) 340/360/380 |
| Material | Special Steel |
| Inner Diameter | 120mm |
| Outer Diameter | 140mm |
| Height | 12mm |
| Weight | 4300g |
| Profile | cylinder |
| Feature |
For sealing ring assembly. |
| Applicable | For SCANIA (114) 340/360/380 Series Trucks |
| Packaging Contents | 1 |
| Packaging Height | 118mm |
| Packaging Length | 190mm |
| Packaging Width | 170mm |
| Warrabty | 18months |


Hot Tags: crankshaft front oil seal installer for scania engines, durable engine maintenance tool, oem/custom options available, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, quotation, in stock, made in China, hand pump grease gun, heavy duty bearing puller, windshield wiper arm puller, torque wrench set, slotted driver, lower ball joint puller kit
Previous
No InformationYou Might Also Like
Send Inquiry

















