Wireless Intelligent Inflatable Pump
Brand:BY
Model:AC071
Package:Color Box
MOQ:500 pcs
Product Description:
★【Multipurpose Portable Air Compressor】 This air compressor pump has a full range of accessories and is a must-have item for holiday travel. The compressor is easy to put in a large pocket, emergency bag or small compartment on a car or bicycle for easy carrying.
★【Large Capacity】 This air compressor has a built-in 3*1500mAh super-capacity lithium battery, has a mobile power supply function, After the pump is fully charged, it can quickly inflate an empty tire.
★【Powerful & Practical】 built-in lithium battery. Equipped with LED emergency lights and a digital display with backlight, it can provide you with convenient emergency lighting equipment and read the digital at night.
★【Smart & Automatic】 Electric tire pump supports preset tire pressure and test tire pressure. It will automatically shut down when the pressure is reached to prevent over-inflation of the tire. The pump has 4 pressure units for you to choose: PSI, BAR, KPA, Kg/cm², and the maximum pressure can reach 150 PSI.
| Product Name | Wireless Intelligent Inflatable Pump |
| Brand | BY |
| Model | AC071 |
| Rated Voltage(V) | DC12-13.8V |
| Rated Watt(W) | 120W |
| Inflation efficiency | 195/50R15 tire inflation,0-35PSI in 5 minutes |
| Noise (db) | 1M distance test from the movement ≤80db |
| Air Flow Volume | Completely open trachea ≥18L/MIN |
| Input current (A) | Maximum input current 9A at rated load |
| Working temperature/Storage temperature | -20℃~+60℃, normal work/With shell -20℃~+70℃ |
| Durability test≥100 times, | 195/50R15 tire inflation test 0-35PSI 70 times every 15 minutes |
| Sample | Accepted Sample Order |
| Service | OEM ODM Customized |
| Payment | L/C, D/A, D/P, Western Union, T/T |
| Port | Ningbo or Shanghai |
Advantage
1. Accept logo&color customized and OEM
2. There are about 15 people, export team, to manage tools quality, following, delivery time, transport, and shipping
3. accept L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram payments,Paypal
4. Accept small MOQ
5. Over 20000m2 factory plant and 4500m2 warehouse!
6. CE, ROHS, TUV, Certificate!
7. Over 20years OEM and ODM service experience in automotive tools and hardware tools.
FAQ
1. What about your MOQ?
10-200 PCS, definite quantity is negotiable.
2. What terms of payment are acceptable?
T/T, L/C, Western terms, or others can be discussed.
3. How many days for production?
Around 30-40 days based on order QTY.
4. Is your company accept customization?
Yes, you can choose to print your logo, customize the color of the product, and how to package.
5. Can you provide a sample for testing?
Sorry for we don't provide a free sample, but accepted the sample order. Because every tool is very heavy. Freight cost usually will be more than 2-3 times of sample price.
6. How to ensure your product quality?
All our products reached CE standard, we guarantee that each product will be strictly inspected and tested before delivery.
You Might Also Like
Send Inquiry

















