M10-M27 Hydraulic Nut Splitter Integral Opener Splitting Cutting Removing Tool
Brand:BY
Model:NB007
Material:Metal
Application:Nut Removal
Product Description:nut splitter tool,heavy duty nut splitter,mechanical nut splitter
Integral Nut Splitter 11T: This integral hydraulic nut cutter splitter with a standard manual hydraulic pump generates 11 Tons of pressure to push the solid blade to cut nuts.
Premium Quality M10-M27: The cutter head is made of premium alloy steel. The blade has been through a special heat treatment with high hardness and strength. Nut range: 16-41mm, M10-M27.
Thickened Cylinder: 11T cylinder with good tightness, no oil leakage, is enough to produce needed force. Using this nut cutter is a one-person operation, saving your time and energy.
Anti-slip Handle & Portability: Thickened, anti-slip, and insulated handles give you a comfortable and safe using experience. This nut splitting tool is portable. A free tool bag is for you to store other tool accessories.
Professional Purpose: Widely used for cutting nuts that are rusted and damaged, this integral nut splitter tool is perfect for various fields, like the mechanical industry, vehicle repairing.
| Product Name | M10-M27 Hydraulic Nut Splitter Integral Opener Splitting Cutting Removing Tool |
| Brand | BY |
| Model | NB007 |
| G.W/N.W | 5kg/4.5kg |
| Package | Carry Case |
| Stroke | 24mm |
| Size | 54*23*10 cm |
| Sample | Accepted Sample Order |
| Service | OEM ODM Customized |
| Payment | L/C, D/A, D/P, Western Union, T/T |
| Port | Ningbo or Shanghai |
Advantage
1. Accept logo&color customized and OEM
2. There are about 15 people, export team, to manage tools quality, following, delivery time, transport, and shipping
3. accept L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram payments,Paypal
4. Accept small MOQ
5. Over 20000m2 factory plant and 4500m2 warehouse!
6. CE, ROHS, TUV, Certificate!
7. Over 20years OEM and ODM service experience in power tools
FAQ
1. What about your MOQ?
10-200 PCS, definite quantity is negotiable.
2. What terms of payment are acceptable?
T/T, L/C, Western terms, or others can be discussed.
3. How many days for production?
Around 30-40 days based on order QTY.
4. Is your company accept customization?
Yes, you can choose to print your logo, customize the color of the product, and how to package.
5. Can you provide a sample for testing?
Sorry for we don't provide a free sample, but accepted the sample order. Because every tool is very heavy. Freight cost usually will be more than 2-3 times of sample price.
6. How to ensure your product quality?
All our products reached CE standard, we guarantee that each product will be strictly inspected and tested before delivery.
You Might Also Like
Send Inquiry
















