7T Heavy Duty Hydraulic Nut Splitter Breaker Nut Cutter Tools For Removing Screw Nut
Brand:BY
Model:NB001/NB002
Package:Plastic Box
Application:Removing or cut Screw Nut
Product Description:screw nut splitter,hydraulic nut cutter,hydraulic nut remover
[ALLOY STEEL HEAD] The head is made of alloy steel and processed by precision heat treatment. It has the advantages of firmness and durability.
[OIL PUMP CORE] With the design of lifting handle, the piston core pushes the cutter head to cut, which is convenient and quick to use.
[DESIGN OF PRESSURE RELIEF SWITCH] The switch design makes work more convenient. Turn it on when pressurizing and off when depressurizing.
[WIDELY USED] The nut cutter is used to break the nut. It has large breaking force, reliable performance, safe and convenient use and simple maintenance. This product can be widely used in shipbuilding, power, train track, construction site and other industries.
[DURABLE BLADE] Our products use high-strength cutting head, the blade is more durable.
| Product Name | 7T Heavy Duty Hydraulic Nut Splitter Breaker Nut Cutter Tools for Removing Screw Nut |
| Brand | BY |
| Model | NB001/NB002 |
| Max Cutting Force | 70kn |
| Stroke | 20mm |
| Length | 470mm |
| G.W/N.W | 3.5kg/3kg |
| Size of Nut | M8-M16 |
| Size | 32*31*8 cm |
| Sample | Accepted Sample Order |
| Service | OEM ODM Customized |
| Payment | L/C, D/A, D/P, Western Union, T/T |
| Port | Ningbo or Shanghai |
| MOQ | 200 Pcs |


Advantage
1. Accept logo&color customized and OEM
2. There are about 15 people, export team, to manage tools quality, following, delivery time, transport, and shipping
3. accept L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram payments,Paypal
4. Accept small MOQ
5. Over 20000m2 factory plant and 4500m2 warehouse!
6. CE, ROHS, TUV, Certificate!
7. Over 20years OEM and ODM service experience in power tools
FAQ
1. What about your MOQ?
10-200 PCS, definite quantity is negotiable.
2. What terms of payment are acceptable?
T/T, L/C, Western terms, or others can be discussed.
3. How many days for production?
Around 30-40 days based on order QTY.
4. Is your company accept customization?
Yes, you can choose to print your logo, customize the color of the product, and how to package.
5. Can you provide a sample for testing?
Sorry for we don't provide a free sample, but accepted the sample order. Because every tool is very heavy. Freight cost usually will be more than 2-3 times of sample price.
6. How to ensure your product quality?
All our products reached CE standard, we guarantee that each product will be strictly inspected and tested before delivery.
You Might Also Like
Send Inquiry
















