72 Teeth Torque Ratchet Wrench For Socket 1/2in 3/8in 1/4in
Brand:BY
Model:E1008
Application:Auto Repairing, Machine Repairing, Auto Repair Tools
Shipping:By air/sea/express
72 Teeth Torque Ratchet Wrench For Socket 1/2in 3/8in 1/4in
Product Description: ratchet socket set, car ratchet set, best mini ratchet set
Finger Touch Flip Switch Provides Easy Reversing Of The Socket Turn Direction When Working In Tight Spaces
Made Of Forged Chrome Steel And Heat Treated For Extra Strength For Heavy Duty Applications - Anti-Dust Design Seals Out Dusts And Debris, Protects The Gear, And Maintains Internal Lubrication For Sustained High Performance Over Time
High-Quality Plastic Handle Helps To Apply High Torques With Excellent Grip And Comfort
Specification:
Material: 40CR
Model & Size:
Model Length
1/2 255mm
3/8 216mm
1/4 157mm
Package content:
1 X Ratchet Wrench
| Product Name | 72 Teeth Torque Ratchet Wrench For Socket 1/2in 3/8in 1/4in |
| Brand | BY |
| Model | E1008 |
| Warranty | 12 Months |
| Package | hanger blister |
| Material | 40CR, head heat-treatment, Chrome-plated surface |
| Certification | CE |
| Size | 31*26*18 cm |
| QTY | 50 sets per carton |
| G.W/N.W | 31kg/30kg |
| Service | OEM ODM Customized |
| Sample | Accepted Sample Order |

Advantage
1. Accept logo&color customized and OEM
2. There are about 15 people, export team, to manage tools quality, following, delivery time, transport, and shipping
3. accept L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram payments,Paypal
4. Accept small MOQ
5. Over 20000m2 factory plant and 4500m2 warehouse!
6. CE, ROHS, TUV, Certificate!
7. Over 20years OEM and ODM service experience in power tools
FAQ
1. Can we see your company's production?
Yes, welcome!
2. What market is your main market?
Our main market is Europe, also export to North and South American and so on.
3. What about your MOQ?
10-200pics, quantity is negotiable.
4. Which payment terms can be acceptable?
T/T, L/C, Western terms, or others can be discussing.
5. How many days for production?
Around 7- 25days based on order q'ty.
6. Is your company accepting customization?
Yes, you can choose to print your logo and customize your packing.
7. How to ensure your product quality?
All our products reached CE standard, we guarantee that each pc will be strictly inspected and tested before delivery.
You Might Also Like
Send Inquiry
















