Swivel Handle Oil Filter Wrench 3-7/16inch To 3-3/4inch 87mm To 95mm
Brand:BY
Model:A1148
Material:45# carbon steel
Application:Auto Repair Tools
Product Description:filter remover,oil filter wrench,adjustable oil filter wrench
[BLACKENING TREATMENT SURFACE]Quality high carbon steel with blackening treatment. High-carbon steel, extremely tough, non-rusting, non-passive, long life, sturdy, comfortable and useful filter wrench.
[1 PIECE OIL FILTER WRENCH] Great and good construction filter wrench. It is small handled band type. Filter will grab the filter tight and will not crush it. The grooved grips inside the ring are could help hold the filter from slipping. With bubble wrap to protect it during shipping, we ensure they would arrive you in good condition.
[ERGONOMIC SOFT HANDLE]The handles have nice grips and the metal band grip the filters very well, no sliding. 180°swivel helps in hard to reach places. Soft and comfortable, the nonslip grip keeps your hand in place, preventing skinned knuckles.
[WELDED ABRASION] The welded abrasion help grab onto the filter with no slippage. Self-adjusting design tightens as handle is pulled. It is metal band-type oil-filter wrench with a handle built in. Widely used and laborsaving.
| Product Name | Swivel Handle Oil Filter Wrench 3-7/16" to 3-3/4" 87mm to 95mm |
| Brand | BY |
| Model | A1148 |
| Sample | Accepted Sample Order |
| Service | OEM ODM Customized |
| Payment | L/C, D/A, D/P, Western Union, T/T |
| Port | Ningbo or Shanghai |
| G.W/N.W | 11.75kg/10.55kg |
| Package | Slide Card |
| Size | 51*30.5*42.5 cm |
| Certification | CE |
| Warranty | 12 Months |
Advantage
1. Accept logo&color customized and OEM
2. There are about 15 people, export team, to manage tools quality, following, delivery time, transport, and shipping
3. accept L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram payments,Paypal
4. Accept small MOQ
5. Over 20000m2 factory plant and 4500m2 warehouse!
6. CE, ROHS, TUV, Certificate!
7. Over 20years OEM and ODM service experience in power tools
FAQ
1. What about your MOQ?
10-200 PCS, definite quantity is negotiable.
2. What terms of payment are acceptable?
T/T, L/C, Western terms, or others can be discussed.
3. How many days for production?
Around 30-40 days based on order QTY.
4. Is your company accept customization?
Yes, you can choose to print your logo, customize the color of the product, and how to package.
5. Can you provide a sample for testing?
Sorry for we don't provide a free sample, but accepted the sample order. Because every tool is very heavy. Freight cost usually will be more than 2-3 times of sample price.
6. How to ensure your product quality?
All our products reached CE standard, we guarantee that each product will be strictly inspected and tested before delivery.
You Might Also Like
Send Inquiry















