Hand Held Pistol Grip Mini Grease Gun 3000psi With Grease 85g 150CC
Brand:BY
Model:C1041
Type:pistol grip grease gun
Volume:150cc hand grip grease gun
Hand Held Pistol Grip Mini Grease Gun 3000psi With Grease 85g 150CC
Product Description: professional grease gun, pistol grip grease gun, air grease pump
The lever-action design of this heavy-duty grease gun facilitates accurate control of grease flow. Fitted with a 6 in. nozzle
the grease gun provides easy access to lubrication points in cars, trucks, tractors and heavy machinery.
The grease gun can be loaded with 120cc. cartridges, through a dispenser or bulk loaded.
3000 PSI working pressure
Three way loading: cartridge, bulk or dispenser
Holds 120cc oz. cartridge
| Product Name | Hand Held Pistol Grip Mini Grease Gun 3000psi With Grease 85g 150CC |
| Brand | BY |
| Model | C1041 |
| Working Pressure | 3000 psi |
| Sample | accepted sample order |
| Service | OEM,ODM,Customized service |
| Package | Carton |
| Three way loading | cartridge, bulk or dispenser |
| Hose Length | 6 in. |
| Accessories Included | 6 in. rigid tube and coupler |
| Product Weight | 1kg |
| FOB port | Ningbo OR Shanghai |
| Terms of Payment | L/C, T/T |
| Material | Steel |
| CTNS | 24pcs |
| G.W/N.W | 25kg/24kg |
| Size | 54.5*28*29.5cm |
Advantage
1. Accept logo&color customized and OEM
2. There are about 15 people, export team, to manage tools quality, following, delivery time, transport, and shipping
3. Accept small MOQ
4. Over 20000m2 factory plant and 4500m2 warehouse!
5. CE, ROHS, TUV, Certificate!
6. Over 20years OEM and ODM service experience in power tools
FAQ
1. Can we see your company's production?
Yes, welcome!
2. Does your company plant?
Yes, produce and export for many years.
3. What market is your main market?
Our main market is Europe, also export to North and South American and so on.
4. What about your MOQ?
10-200pics, quantity is negotiable.
5. Which payment terms can be acceptable?
T/T, L/C, Western terms, or others can be discussing.
6. How many days for production?
Around 7- 25days based on order q'ty.
7. Is your company accepting customization?
Yes, you can choose to print your logo and customize your packing.
8. How to ensure your product quality?
All our products reached CE standard, we guarantee that each pc will be strictly inspected and tested before delivery.
You Might Also Like
Send Inquiry














