Good Grease Gun Tool With Rigid Tube And Flexible Hose 400CC
Brand:BY
Model:C1031
Type:manual grease gun
Volume:400CC Grease gun
Good Grease Gun Tool With Rigid Tube And Flexible Hose 400CC
Product Description: grease gun flexible hose, grease gun china manufacturer, grease gun sailing
The lever-action design of this heavy-duty grease gun facilitates accurate control of grease flow. Fitted with a 6 in. and 12 in. nozzle
the grease gun provides easy access to lubrication points in cars, trucks, tractors and heavy machinery.
The grease gun can be loaded with 14 oz. cartridges, through a dispenser or bulk loaded.
5600~9100 PSI working pressure
Three way loading: cartridge, bulk or dispenser
Holds 14oz. cartridge,400CC
| Product Name | Good Grease Gun Tool With Rigid Tube And Flexible Hose 400CC |
| Brand | BY |
| Model | C1031 |
| Working Pressure | 5600~9100 psi |
| Sample | accepted sample order |
| Service | OEM,ODM,Customized service |
| Package | Carton |
| Three way loading | cartridge, bulk or dispenser |
| Hose Length | 6 in. 12 in. |
| Accessories Included | 6 in. rigid tube 12 in.flexible hose and coupler |
| FOB port | Ningbo OR Shanghai |
| Terms of Payment | L/C, Western Union, T/T |
| Body Material | Steel |
| CTNS | 20pcs |
| SIZE | 50*33.5*40cm |
| G.W/N.W | 26kg/24kg |
Advantage
1. Accept logo&color customized and OEM
2. There are about 15 people, export team, to manage tools quality, following, delivery time, transport, and shipping
3. Accept small MOQ
4. Over 20000m2 factory plant and 4500m2 warehouse!
5. CE, ROHS, TUV, Certificate!
6. Over 20years OEM and ODM service experience in power tools
FAQ
1. Does your company plant?
Yes, produce and export for many years.
2. What market is your main market?
Our main market is Europe, also export to North and South American and so on.
3. What about your MOQ?
10-200pics, quantity is negotiable.
4. Which payment terms can be acceptable?
T/T, L/C, Western terms, or others can be discussing.
5. How many days for production?
Around 7- 25days based on order q'ty.
6. Is your company accepting customization?
Yes, you can choose to print your logo and customize your packing.
7. How to ensure your product quality?
All our products reached CE standard, we guarantee that each pc will be strictly inspected and tested before delivery.
You Might Also Like
Send Inquiry














