3 in 1 Automotive Ball Joint Remover For 4WD
Brand:BY
Model:B1042
Application:Automotive Repair Tools
Weight:7.4 Kgs/set
3 in 1 Automotive Ball Joint Remover For 4WD
Product Description: ball joint removal, tie rod tool, ball joint removal tool
Everything you need to service ball joints on most 2WD and 4WD vehicles. This ball joint service kit includes a C-frame press along with installation and removal adapters.
The parts in this ball joint kit are drop forged and treated with black oxide to resist rust and corrosion for added durability.
Feature:
Essential tool for ball joint service Made of solid carbon steel with anti-rust finish for long time use Come with a high quality case for easy storage and transport Universal tool kit fit most American domestic and imported 2-wheel drive and 4-wheel drive cars
Specifications:
Material: Carbon Steel Package Include: 1*Installing Cup 1*Receiving Cup 1*Install Cup Adapter 1*C Frame Press 1*C Frame Screw 3 Receiver Tubes Sizes: 1-3/4"L x1-3/4" ID x 2"OD, 2-3/4"L x 2.723" ID x 3" OD, 2-3/4"L x 2.723" ID x 3"OD 1*Case.
This starter kit is the backbone to ball joint,U-joint,anchor pins,and many other general pressing operations.
| Product Name | 3 in 1 Automotive Ball Joint Remover For 4WD |
| Brand | BY |
| Model | B1042 |
| SIZE | 38*15*29 cm |
| Payment term | L/C, D/A, D/P, Western Union, T/T |
| Sample | Accepted Sample Order |
| Service | OEM ODM Customized |
| Package | Carry Case |
| G.W/N.W | 13.1kg/12.6kg |
| QTY | 2 pcs Per Sets |
| Warranty | 18 Months |
| Material | 45# Carbon Steel |
| Hardness | 38-42HRC |
| PORT | Ningbo Port or Shanghai Port |


Advantage
1. Accept logo&color customized and OEM
2. There are about 15 people, export team, to manage tools quality, following, delivery time, transport, and shipping
3. accept L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram payments,Paypal
4. Accept small MOQ
5. Over 20000m2 factory plant and 4500m2 warehouse!
6. CE, ROHS, TUV, Certificate!
7. Over 20years OEM and ODM service experience in power tools
FAQ
1. Can we see your company's production?
Yes, welcome!
2. Does your company plant?
Yes, produce and export for many years.
3. What about your MOQ?
10-200pics, quantity is negotiable.
4. Which payment terms can be acceptable?
T/T, L/C, Western terms, or others can be discussing.
5. How many days for production?
Around 7- 25days based on order q'ty.
6. Is your company accepting customization?
Yes, you can choose to print your logo and customize your packing.
7. How to ensure your product quality?
All our products reached CE standard, we guarantee that each pc will be strictly inspected and tested before delivery.
You Might Also Like
Send Inquiry














